Sobota, 20.04.2024 14:44

Miasta z Kamerami ↓

Kamery w powiecie polkowickim

Brak kamer.

Powiat polkowicki - opis

Powiat polkowicki położony jest w północno-zachodniej części województwa dolnośląskiego. Siedzibą władz powiatu jest miasto Polkowice. W skład administracyjny powiatu polkowickiego wchodzą gminy miejsko-wiejskie: Chocianów, Polkowice, Przemków, a także gminy wiejskie: Gaworzyce, Grebocice, Radwanice oraz miasta: Chocianów, Polkowice i Przemków.

Ziemia polkowicka pochwalić się może wyjątkowymi walorami krajobrazowymi. Jest to niezwykle malowniczy region z licznymi jeziorami i akwenami wodnymi oraz wspaniałymi borami dolnośląskimi. Lecz nie tylko malownicze krajobrazy składają się na atrakcyjność powiatu polkowickiego. 

Siedziba powiatu Polkowice, leży w jednej z najbogatszych gmin w kraju. Największym atutem tego miasta jest najmłodsza w kraju Starówka. Odbudowana została od podstaw, po wieloletniej renowacji, ponownie zachwyca zarówno mieszkańców jak i turystów. Prawdziwą gratką dla miłośników spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu i łonie natury będzie z pewnością Przemkowski Park Krajobrazowy. Zajmuje powierzchnię ponad 22 tysięcy hektarów. Występują tutaj wydmy śródlądowe i torfowiska, będące rzadkością. Najcenniejszym skarbem Przemkowskiego Parku Krajobrazowego jest najstarsze drzewo liściaste w kraju - "Chrobry", będący dębem szypułkowym, liczący około 750 lat. 

Amatorzy pieszych i rowerowych wycieczek z pewnością będą zadowoleni z możliwości spacerowych i rowerowych jakie dają Wzgórza Dalkowskie. Liczne oznakowane trasy turystyczne rozciągają się na powierzchni 100 kilometrów długości i 12 kilometrów szerokości. 

Najliczniejszą grupą zabytków w powiecie polkowickim są zabytki sakralne. Drewniane oraz murowane kościoły można oglądać w wielu miejscowościach m.in.: Grodowcu i Jakubowie. Grodowskie sanktuarium pochodzi z XVI - XIX (zespół architektoniczny). Kościół parafialny p.w. św. Jana Chrzciciela pochodzi z 1591-1602, a przebudowany został w XVIII wieku i charakteryzuje się późnobarokowym wnętrzem. W XIX wieku dobudowana została wieża.

Dodaj komentarz

Aby dodawać komentarze musisz zalogować się.